Almanya’da Fizyoterapist Denkliği

Merhabalar,

Meslektaşlarımdan şu sıralar bolca mail almaktayım. Elimden geldiğince ilgili resmi siteden süreci çevirip, açıklamaya çalıştım. Almanya’da fizyoterapi mesleğini yapmanın koşullarını özetledim. Umarım işinize yarar.

Mesleki Tanınma

Almanya’da sağlık sektöründe kendi alanınızda kısıtlama olmadan çalışmak istiyorsanız çalışmak istediğiniz eyaletin iznine ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu izin size ünvanınızı kullanma ve bu işi yapma fırsatı sunar. Her eyaleti temsil eden ilgili makam bu işi eyalette yapıp yapamayacağınızı değerlendirir ve size lisans verilip verilmeyeceğine karar verir. Eğer Avrupa Birliği vatandaşı iseniz Almanya’da geçici olarak çalışmanız mümkün fakat yine de ilgili makama kaydınızı yaptırmalısınız. İlgili makam sizin eğitim aldığınız ülkenin eğitimi ile Alman eğitimi arasında ciddi bir fark bulmaz ise çalışma izninizi sağlayacaktır. Bu değerlendirmede eğitiminizin yanı sıra kendi ülkenizde veya Almanya’daki iş deneyiminiz de göz önünde bulundurulmaktadır. Eğitim farkları bu deneyimlerle kapatılabilir.
Değerlendirme sürecinde ilgili makam; eğitiminiz, deneyiminiz, fiziksel uygunluk ve Almanca yeterliliği gibi parametreleri de değerlendirecektir.
Değerlendirme sonucunda Almanya’da çalışmaya uygun bulunmaz iseniz iki seçeneğiniz oluşuyor:

 1. Fizyoterapi bilginizi test edecek kapsamlı bir sınava girmek ve geçmek durumundasınız.
 2. Maksimum 3 yıla kadar ek eğitim alabilirsiniz. Fakat bu eğitimin sonunda yine aynı sınavla yeterli olduğunuzu kanıtlamak durumundasınız.

Yeterliliğe Başvuruda Gereken Evraklar

 1. CV’niz (Avrupa Birliği formatında)
 2. Almış olduğunuz diplomalar, eğitimler ve kursların sertifikaları
 3. Deneyiminizle alakalı belgeler
 4. Sağlık raporu
 5. Adli sicil kaydı

Tüm belgeler Almanca veya Almanca’ya onaylı tercüme edilmiş olmalıdır.

Dil Bilgisi

B2 düzeyinde Almanca bilgisi şartı aranmaktadır.

Not: Bilindiği üzere Almanya, eyalet sistemi ile yönetilmektedir. Çok büyük farklar olmasa da eyaletler arası değişiklikler mümkün. Resmi site olan bu siteden çalışmak istediğiniz eyalete göre daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda başvuru yapacağınız her eyalete göre değişen ilgili merkezlerin açık adreslerini ve iletişim bilgilerini de bulabilirsiniz.

Sevgiyle kalın…

20 Comments

 1. fzt fatih

  10 Ocak 2019 at 01:53

  merhaba dilan hanım Türkiye de epeydir pediatrik alanda fizyoterapist olarak calısıyorum…Almanya ya gelmenin bir yolu mavi kart ile oluyor herhalde ve buda Almanya da bir sirket yada iş yeri ile anlaşarak oluyor(eşinizinki gibi) .Size sormak istediğim almanca olmadan bu alanda(pediatrik rehabilitasyonda) calişan türklere ait yerler var mı acaba?…oraya geldiğimiz zaman zaten belli bir surede almancayı öğreniriz

  1. dilanonder

   11 Ocak 2019 at 00:30

   Merhabalar, bu şekilde merkezler bulsanız dahi ( Türklerin gittiği) yasal olarak almanca bilmeden çalışmanız mümkün değil ne yazık ki. Yasal olmayan bir yolla da ( bilmiyorum burda öyle işler dönüyor mu?) blue karta başvuramazsınız.

   1. Berin

    3 Mayıs 2019 at 00:23

    Merhaba Dilan hanım öncelikle yazınız çok güzel ve açıklayıcı olmuş.
    Ben daha ftr 3 . Sınıf öğrencisiyim.Mezun olduktan sonraki diplomamın Almanyada denkliği olur mu ? Ve sizce hiç iş deneyimi olmayan yeni mezun birisi Almanya ya gitmekle ne kadar doğru bir karar verir ?
    Bu konular hakkında bilgi verebilir misiniz?

    1. dilanonder

     4 Mayıs 2019 at 11:22

     Merhabalar, bu soruyu sorduğunuza göre yeterince açıklayıcı olmamış demek ki yazım 🙂 Tekrar buradan yazalım ki herkes görebilsin. Denklik yok arkadaşlar. Yani diplomanızı Türkiye’den alıp gelip kolayca burada ÇALIŞAMAZSINIZ. Yukarıda , yazımda belirttiğim denklik sürecine girip değerlendirilmeniz gerekir. Ve tabii ki bunun içinde ilk önce minumum B2 düzeyinde Almanca yeterliliği almalısınız. Sevgiler…

 2. MUSTAFA KEMAL GÜLMEZ

  11 Temmuz 2019 at 14:40

  Dilan Hanım teşekkürler bilgiler için ☺️
  Bu konuda 1 sorum var. Yeterli denlik görülmediğinde girilen bu sınav sorularına yada benzerlerine yada örneklerine nereden ulaşabiliriz. Bir blog yazinizla yada direkt cevaplarsaniz sevirim☺️
  mustafakemalgulmez@gmail.com

 3. Eren parçal

  21 Ekim 2019 at 16:27

  Merhaba dilan hanım bende şu anda dil eğitimi tamamlayıp vize için başvuru yapmak istiyorum. Dil eğitimini almadan denklik için başvuru yapabiliyor muyum bilginiz var mı?
  North Rhine-Westphalia bölgesinde Köln de çalışmak için başvuru yapacağım
  Cevap verirseniz cok sevinirim
  İyi günler

  1. dilanonder

   27 Ekim 2019 at 17:54

   Selamlar, başvuru yapacağınız eyaletin kendine has kuralları olabilir. Örneğin Hamburg başvuru evraklarını teslim alıp değerlendirme sürecindeyken dil belgesini sonradan kabul edebiliyor. Kendi eyaletinizle iletişim kurun lütfen tam doğru bilgi alışverişi için.

  2. dilanonder

   18 Kasım 2020 at 14:12

   Son yazımı kontrol edin lutfen, eyaletlere göre farklılık gösterebileceğini de unutmamak gerekir.

 4. Muhammet Fatih BOZ

  4 Kasım 2020 at 13:21

  Merhabalar Dilan Hanım, diyelim ki işi ayarladık buradan ve almancamızı da B2 yaptık ve denklik ve mesleki tanınmayı hallettik lakin sonrasında bazı prosedürler var mesela bloklu hesaba para yatırmamız gerek mi ( orada kalabilcegimize dair teminat olarak ) varsa böyle birşey ne kdr para yatırılacak

  1. dilanonder

   18 Kasım 2020 at 14:13

   Selamlar, galiba her yıl için bu miktar tekrar belirleniyor. Bunu resmi hesaplardan kontrol etmenizi öneririm.

 5. Alperen

  11 Kasım 2020 at 15:31

  Merhaba dilan hanım ben son sınıf fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencisiyim bu dönemin sonunda mezun olacağım inşallah Almanya’da çalışmak için bu süreye kadar B2 düzeyinde Almanca öğrenmem yeterli midir sizce. Vize problemim yok yeşil pasaportum var bu işe yarar mı işe alım konusunda

  1. dilanonder

   18 Kasım 2020 at 14:16

   Merhabalar.Lütfen konuyla ilgili tüm yazılarımı kontrol edin sorularınızın cevabı orada. Yeşil pasaport turistik acıdan işinize yarar. Calışma ve oturum için hiç bir işinize yaramaz.

 6. FZT SNB

  13 Aralık 2020 at 20:59

  Merhaba Dilan hanım.
  Sağlık raporu kısmını biraz açabilir misiniz? Kronik hepatit b taşıyıcı olmak engel teşkil eder mi?
  Teşekkürler

  1. dilanonder

   14 Aralık 2020 at 13:20

   Merhabalar, hayır hayır sanıyorum hiç bir engel teşkil etmez. Mesleğini yapamayacak derecede engel durumlarından bahsettiklerini düşünüyorum.
   Sevgiler…

 7. n

  23 Aralık 2020 at 02:35

  Merhabalar, benim arastirmalarima gore 2500-3000 euro elimize net gecen Maas ama bazı kaynaklarda 2500 brüt yazıyor. Ortalama bir Maas bilgisi verebilir misiniz elimize net gececek olan? Bir de bu maasla gecim saglanabilir mi? kira faturalar yol vb. Çok teşekkürler.

 8. FZT.ESRA

  31 Ocak 2021 at 16:11

  Merhabalar,ben 2020 mezunuyum ve toplam 120 iş günü staj tecrübem haricinde çalışma tecrübem yok. gerekli koşulları sağlayıp( almanca b2 seviyesine gelip, tüm belgelerimi toplamak gibi)denkliğe başvurduğumda tecrübe konusunda sıkıntı olur mu acaba bir bilginiz var mı? tüm bu denklik süreci çaba gerektiren bir süreç olduğu için Türkiye’de bir süre daha çalışıp öyle başvurmam daha mı mantıklı olur acaba? Şimdiden teşekkürler.

 9. dilanonder

  5 Şubat 2021 at 12:03

  Selamlar, basvuru icin tecrube aranmıyor. Hatta bence Turkıyede calısmak vakıt kaybı oluyor.
  Sevgiler.

 10. Lale

  19 Eylül 2022 at 00:52

  Ben bu yeterli diye biliyordum eyalet göre değişiyor mu acaba

Leave a Reply

Lütfen "Almanya'ya nasıl gelebilirim?" gibi yardımcı olamayacağım genel sorular veya
denklik, vize, ev bulma gibi zaten bahsettiğim konularda soru sormadan önce diğer yazıları kontrol ediniz.
Yardımcı olmaya çalışıyorum ancak cevabını 2 dakikanızı ayırarak bulabileceğiniz sorulara yanıt veremeyebilirim.