Almanya’da dil eğitimi

Merhabalar, bugün sizlere Almanca dil kuslarını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Avrupa’daki dil sınıflandırma sisteminden bahsetmek istiyorum:

 • Temel kullanıcı (A1 ve A2 düzeyleri)
 • Bağımsız kullanıcı (B1 ve B2 düzeyleri)
 • Usta kullanıcı (C1 ve C2 düzeyleri)

olarak üç temel başlık altında inceleniyor.

Her başlık da kendi altında sınıflara sahip. Seçtiğiniz kursa göre bu alt başlıklar değişebiliyor. Örneğin, benim ilk gittiğim kursta her ana başlık ikiye ayrılmışken (A1.1, A1.2, B1.1, B1.2 vb.), ikinci gittiğim kursta her başlık tek kurda veriliyordu (B1, B2, C1, C2 gibi).

‘Peki bu harflerin ve rakamların anlamı ne?’ derseniz, anlatmak için dil yeterliliği açısından bakmamız lazım.

Yeterliliğinizi ispatlamak için girdiğiniz sınavlarda (TELC, Test-DaF vb.) dinleme, yazma, konuşma, okuduğunu anlama ve dil bilgisi bölümleri ayrı ayrı değerlendiriliyor. Dolayısıyla da kurslarda tüm bu bölümlere yönelik ayrı eğitimler veriliyor. Bazı kurslarda her kurun sonunda kurs içi sınavlar yapılıyor, bu sınavların sonucunda başarılı olmanız durumunda size hem sertifika hem de bir üst kura geçme hakkı veriliyor. Tabii ki bu sertifika her zaman her yerde geçerli değil. Ama bazı kursların verdiği sertifikalar iş ararken ya da mesleki eğitim alırken işinize yarayabiliyor. Bu ayrıntıları lütfen gitmeyi planladığınız kursla (yüz yüze ya da mail yoluyla) görüşün.

Kısaca seviyelerin anlamlarını açıklayacak olur isek:

 • A1 (Başlangıç seviyesi): Basit, günlük ihtiyaçları karşılamaya yönelik çok basit cümleleri anlayabilir ve kullanabilir. Kendini tanıtabilir ve diğer insanlara basit sorular sorabilir. Örneğin; adını, adresini, nereli olduğunu, yaşını vb.
  Konuşulan kişi yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşursa basit bir şekilde iletişim kurabilir.
 • A2 (Temel bilgi): En yakın ilgi alanlarıyla (örneğin kişisel ve aile bilgileri, alışveriş, iş, yakın çevre) ilgili cümleleri ve sık kullanılan ifadeleri anlayabilir. Tanıdık şeyler hakkında basit ve doğrudan bilgi alışverişini içeren rutin durumlarda iletişim kurabilir. Kendi geçmişini ve eğitimini, yakın çevreyi ve acil ihtiyaçlarıyla ilgili şeyleri kolayca tanımlayabilir.
 • B1 (Gelişmiş dil kullanımı): Net, standart bir dil kullanarak işten, okuldan, eğlenceden vb. bahsedebilir. Dil bölgesinde seyahat ederken karşılaşılan durumların çoğunu anlayabilir. Tanıdık konularda ve ilgi duyulan alanlarda kolayca ve tutarlı bir şekilde kendini ifade edebilir. Deneyimler ve olaylar hakkında rapor verebilir, hayallerini, umutlarını ve hedeflerini tanımlayabilir. Planları ve görüşleri için kısa sebepler veya açıklamalar sunabilir.
 • B2 (Bağımsız dil kullanımı): Somut ve soyut konulardaki karmaşık metinlerin ana içeriğini anlayabilir. Kendi uzmanlık alanlarındaki teknik tartışmaları anlar. Anadili öğrenmeye çalıştığı dil olan kişilerle, fazla çaba harcamadan ve ciddi bir sıkıntı olmadan kolayca ve akıcı şekilde konuşabilir. Çok çeşitli konularda kendini açıkça ve ayrıntılı olarak ifade edebilir. Bir konuya bakış açısını açıklayabilir ve konunun avantajlarını ve dezavantajlarını belirtebilir.
 • C1 (Uzman dil becerileri): Çok çeşitli ve uzun metinleri ve dolaylı anlamları anlayabilir. Kelimeleri aramak zorunda kalmadan kendiliğinden ve akıcı bir şekilde kendini ifade edebilir. Dili sosyal ve mesleki yaşamında veya eğitiminde etkili şekilde kullanabilir. Uygun araçları kullanarak, karmaşık konularda açıkça ve ayrıntılı olarak kendini ifade edebilir.
 • C2 (Neredeyse anadil bilgisi): Okuduğu veya duyduğu her şeyi kolayca anlayabilir. Bir sunumda çeşitli yazılı ve sözlü kaynaklardan bulduğu bilgileri özetleyebilir, sebeplerini ve açıklamalarını verebilir. Kendiliğinden, çok akıcı ve kesin bir şekilde kendini ifade edebilir.

Dil seviyelerinin anlamını da öğendikten sonra, ‘hangi seviye hangi durumda gereklidir’ sorusunu açıklamaya çalışalım.

Almanya’da üniversite eğitimi alacaksanız (Her üniversitenin ve bölümün kendine has koşulları olabileceği bilgisini unutmadan), istenilen seviyenin genelde B2’den başladığını bilmelisiniz. Çoğunlukla C1 ve nadiren de C2 isteyen bölümler var. Ama şu ana kadar B2’nin altını hiç duymadım. Zaten seviye açıklamalarına bakınca da bunun mantıklı olduğunu göreceksiniz.

Kendimize hedef seviye de belirledikten sonra şimdi biraz kursların sistemlerini anlamaya çalışalım.

Yazımın başında size her seviyeyi ne şekilde verdiklerinden bahsetmiştim. Bazen kendi içinde parçalara bölüp, bazen de bütün olarak verebiliyorlar. Burada sizin buna ne kadar vakit ayırabileceğiniz önemli. Örneğin akşam kursları (Abendkurse), sınavlara hazırlık kursları (Vorbereitungskurs für Test-DaF veya TELC) ya da haftanın her günü olan yoğunlaştırılmış kurslar (Intensivkurse) var. Benim önerim, eğer vakit sıkıntınız yoksa yoğunlaştırılmış kurs yapmanız yönünde. Her gün tam zamanlı kendinizi bu işe vermek süreci hızlandırıyor. Her kur yaklaşık olarak (Intensiv kurs alırken) 1 yada 1,5 ay sürüyor. Bu bilgiler ışığında, hiç ara vermeden, sıfırdan başladığınız Almanca’nızı “iş görür” düzeye getirmeniz en azından 1 yılınızı alacaktır diyebiliriz.

Belirli bir seviyeye geldikten sonra (örneğin B1 ‘i tamamladığınızı düşünürsek), eksik olduğunu düşündüğünüz beceriniz üzerine özel olarak kursa da gidebilirsiniz; sadece konuşma, dil bilgisi veya dinleme gibi. Zaten gittiğiniz kursun kur sonu sınavları var ise o sınavlarda her beceri ayı ayrı değerlendirildiği için nerede eksiğiniz olduğunu da görmüş olacaksınız.

Burada bir bilgi daha paylaşmak istiyorum. Alman not sistemi bizdekinden oldukça farklı. Ben ilkokula giderken Türkiye’de notlar 1’den 5’e kadardı ve en iyi not 5 (yani “Pekiyi”) idi. Burada notlandırma tam tersi. 5 en kötü not, yani kaldınız demek. 1-4 arası ise geçtiniz anlamına geliyor ve 1 en yüksek notu ifade ediyor. Sonuçlarınızda 5 görürseniz hemen sevinmeyin olur mu? :/

Peki dersler nasıl işleniyor? Ben İngilizce de bilmiyorum, nasıl olacak? Türkçe -Almanca mı anlatacaklar?

İşte merak edilen sorular. Arkadaşlar dersler sadece Almanca işleniyor. Başlangıç seviyesi olan A1’den itibaren öğretmenler sınıfta sadece Almanca konuşuyor. Gerek oyunlarla, gerek tiyatral becerilerle, gerekse resimler ve videolarla sizi bu dilin içine çekiyorlar. Ve bence bu mükemmel bir yöntem. Yıllarca Türkiye’de aldığımız Türkçe – İngilizce derslerle kıyaslayınca inanılmaz başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Gelelim hangi kursu seçeceğinize. Takdir edersiniz ki ben Almanya’nın her şehrinde var olan dil kurslarının detaylarını bilemem. Eğer talep ederseniz size Hamburg için mail yoluyla önerilerde bulunabilirim, çünkü reklam olsun istemiyorum. Ama bence kursunuzu seçerken deneme dersi talep edin. Zaten onlar size önce bir seviye belirleme sınavı yapacaklar. Sınavın ardından seviyeniz belli olunca deneme dersi talep edin ve öyle kaydolun. Bazı kurslar deneme dersi vermiyor ama garanti iddiaaları var. Yani ilk haftanın sonunda memnun kalmazsanız paranızı iade ediyorlar. Ben şu ana kadar iki kurs değiştirdim. İlk kursum başlangıç seviyeleri için gayet iyiydi, ancak orta kura geçtiğimde öğretmen kalitesini beğenmediğim için değiştirmeye karar verdim. Sonraki kursumda her kurda iki öğretmen oluyordu. Yani haftanın 3 günü bir öğretmen, diğer 2 günü bir başkası. Bu yöntem farklı kişilerin konuşmalarına kulak alıştırmak için oldukça faydalıydı.

Ve lütfen unutmayın: Burası Almanya! Eğer memnun kalmazsanız bunu nedenleri ile beraber gidip direkt idare ile görüşün. Konuşacak kadar dil yeterliliğiniz ya da İngilizceniz de yok ise mail atın (Google’dan çevirip yazarsınız). Emin olun bunun için bir şeyler yapacaklardır (para iadesi, sınıf değişikliği vs gibi).

Son olarak ücret bilgisine gelince, bu konuda rakam vermek istemiyorum. Çünkü hem geniş bir aralık mevcut, hem de neredeyse tüm kursların internet sayfalarında zaten ücretleri yazıyor.

Bu konu biraz kapsamlı bir konu olduğu için, unuttuğum ya da atladığım bilgiler olabilir. Aklınıza gelen ve yazıda değinmediğim konu var ise lütfen yorum yazın, böylece yazıyı okuyan diğer arkadaşlarımız da faydalanabilsinler.

Herkese mutlu haftalar diliyorum. Sevgiler…

2 Comments

 1. Firat Dogan

  16 Mayıs 2019 at 21:10

  Merhaba Hamburg için önerilerinizi nasıl alabilirim?

  1. dilanonder

   16 Mayıs 2019 at 22:24

   Merhaba, biraz yoğunlaştırılmış eğitim ve görece biraz pahalı olmakla birlikte UNS dil okulunu öneriyorum.Ayrıntılara sitesinden bakabilirsiniz.

Leave a Reply

Lütfen "Almanya'ya nasıl gelebilirim?" gibi yardımcı olamayacağım genel sorular veya
denklik, vize, ev bulma gibi zaten bahsettiğim konularda soru sormadan önce diğer yazıları kontrol ediniz.
Yardımcı olmaya çalışıyorum ancak cevabını 2 dakikanızı ayırarak bulabileceğiniz sorulara yanıt veremeyebilirim.