Almanya’dan röportajlar: 1

Herkese merhabalar,

Bu yazımda uzun süredir aklımda olan ama gerçekleştirmek için bir türlü vakit bulamadığım bir yazı dizisine başlamak istiyorum. Bulabildiğim kadar Türkiye’den göçmüş farklı meslek gruplarından insanla röportaj yapmaya çalışacağım. Umarım siz okuyucular için faydalı olur. Tabii ki ilk yazıyı ulaşmamın en kolay olduğu insan olan eşimle yapıyorum 🙂

Gürkan’cım, ilk önce bana kıymetli vaktini ayırdığın için teşekkür ederim 🙂 Okuyucularımıza mesleğini tekrar hatırlatmak adına, sanıyorum Türkçe’de “sistem yöneticisi”, İngilizce’de “systems administrator” olarak geçiyor. Bunca yıllık birliktelikten sonra doğru öğrenebilmiş miyim? 🙂

Halen ne iş yaptığımı tam olarak anladığını sanmıyorum ama, evet. Söylenişi bu şekilde 🙂

Kısaca bize kendinden biraz bahseder misin?

30 yaşındayım. Çukurova’da doğdum büyüdüm, hatta üniversiteyi de orada okudum. BÖTE (bilgisayar ve öğretim tekn. eğitimi) mezunuyum. Aslında bir eğitim fakültesi bölümü, fakat ben hiç öğretmenlik yapmadım.

Hiç öğretmenlik yapmadığını söyledin, bu kararı almanda özel bir sebep var mı?

Eğitim fakültesinin son yılı yaptığım okul stajında öğretmenliğin bana göre olmadığına karar verdim. Ve teknik bilgime de güvenerek özel sektöre yöneldim.

Üniversite sonrası iş hayatına geçişini anlatır mısın?

IT sektörünün mecburi kalesi olan İstanbul’a taşındım. Deneyim kazanmak için çok komik bir maaşla bir hosting firmasında işe başladım.

Tam burada bir soru sormak istiyorum: Bu işe başlarken eğitim fakültesi mezunu olmak sana dezavantaj sağladı mı? Mühendislik fakültesi mezunu olmanın öncelikli bir durum olduğunu düşünüyor musun?

İlk iş için herhangi bir mezuniyet şartı ya da önceliği yoktu. Mülakatta teknik bilgime baktılar. Bugüne kadar da devlete yakın çalışan kurumlar dışında diplomayı veya bölümü soran pek olmadı.

İstersen iş deneyiminle devam edelim?

Daha sonra İstanbul’da start-up ve Ankara’da kurumsal olmak üzere 6 yıl çalıştım ve sonrasında bildiğin gibi, Almanya.

Almanya’ya taşınma kararının arkasındaki mesleki sebepleri öğrenebilir miyim?

Teknik olarak işi bilen birisi için Türkiye’de doyum sağlamak pek mümkün değil. Yeni bir şey üretmenin, yeni bir teknoloji denemenin manevi olarak pahalıya mal olduğunu düşünüyorum. Bunun altında genelde yönetim kademesinin teknik ekiptekilerin bilgisine güvenmemesi, ego problemleri vs. yatıyor.

Neden Almanya? Buraya karar vermenin özel bir sebebi var mıydı? Senin için Almanya’da iş bulma olasılığı daha mı yüksekti?

Bir kaç etmen var: Uzaklık, mevsim, sosyal imkanlar, iş-yaşam dengesi, alım gücü, sağlık ve eğitim sistemi. Bunların tamamını değerlendirince elimde çok bir seçenek kalmadı 🙂 Yurt dışından gelen elemanlara yönelik iş ilanı sayısının da gayet fazla olduğunu söyleyebilirim.

Ne kadar süredir Almanya’da çalışıyorsun?

Yaklaşık 2,5 senedir.

Bu süreçte iş adına bir değerlendirme yapmanı istesem, ne dersin?

Bu 2,5 yılda Türkiye’de 6 yılda kazandığım teknik deneyimden daha fazlasını kazandığımı söyleyebilirim. Tanıdık, “kafa-kol ilişkisi” diye adlandırdığımız durumlar yaşanmadığı, işe alım sürecinde adının hakkını veren bir teknik değerlendirme yapıldığı için çalışma ortamımın ve arkadaşlarımın teknik olarak doyurucu olduğunu söyleyebilirim. Daha özgür çalıştığım ve dahil olduğum projelerde inisiyatifin bana bırakıldığı gerçeği de var. Ayrıca evden çalışma olanağı, hastalık durumunda rapor beklentisi olmaması gibi “çalışana güven”in her daim gösterilmesi ve tabii ki 28 iş günü yıllık izin de söylenmesi gereken diğer artı durumlar.

“Blue card” ile geldiğini daha önce söylemiştik. Bu geliş süreci senin için yorucu muydu?

Kesinlikle hayır. Tüm işlemleri oldukça kısa sürede, çok rahat şekilde hallettik.

Peki Almanca bilmemek seni iş hayatında zorluyor mu?

Çalıştığım şirkette çok fazla Almanya dışından gelen personel var. Bu yüzden de çalışma dili İngilizce. Dolayısıyla kimse benden Almanca bilmemi beklemiyor. Ama dışarıdaki hayat için her ne kadar çoğu Alman İngilizce konuşabilse de, Almanca’nın gerekli olduğu zamanlar oluyor.

Sizin sektör aslında oldukça geniş. Biz kısaca IT diyoruz ama; sistemci, yazılımcı, veri tabanı uzmanı, analist gibi bir çok alt dalı mevcut. Tüm IT çalışanları için bu konuştuğumuz bilgileri genelleyebilir misin?

Genel olarak “IT” Avrupa’da en hızlı gelişen sektörlerden birisi olduğu için, neredeyse tüm alt kollara ihtiyaç var. İlanlara hızlıca göz atmak bunu kanıtlamaya yetiyor.

Son olarak Avrupa’ya gelmeyi düşünen IT çalışanlarına önerilerini alabilir miyim?

İngilizce’yi ya da gelecekleri ülkenin dilini en azından orta düzeyde bilmeliler. İş aramak için Indeed ve Linkedin kullanılabilir. Ayrıca maaş talebi de TL kuruna çevrilerek değil, gidilecek ülkenin alım gücü araştırılarak yapılmalı.

Çok teşekkür ederiz Gürkan. Umarım verdiğin bilgiler birilerine yardımcı olur.

Rica ederim, umarım faydası olur, sevgiler…

Not: Gürkan’a sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Benim kadar hızlı geri dönemese de eminim ara ara toplu yanıtlamaya çalışır. 🙂

Leave a Reply

Lütfen "Almanya'ya nasıl gelebilirim?" gibi yardımcı olamayacağım genel sorular veya
denklik, vize, ev bulma gibi zaten bahsettiğim konularda soru sormadan önce diğer yazıları kontrol ediniz.
Yardımcı olmaya çalışıyorum ancak cevabını 2 dakikanızı ayırarak bulabileceğiniz sorulara yanıt veremeyebilirim.