Tam denklik veremiyoruz, çünkü…

Merhaba sevgili blog okurları,

Bugünkü yazım yine meslektaşlarımı ilgilendirecek bir konu. Biliyorsunuz çılgın Alman bürokrasisi içinde mesleki denklik alma çabalarım devam ediyordu. Ben Türkiye’de iken evime bir mektup gelmiş ve bana “neden tam denklik veremeyeceklerini” efendi efendi açıklamışlar. Ben zaten bu sonucu tahmin ettiğim (hatta neredeyse emin olduğum için) APQ sürecime başlamıştım. (APQ nedir diyorsanız bir önceki yazıya bakın lütfen)

Şimdi bana gelen bu mektubu size çevirip açıklamak istiyorum, ki tam denkliği neden alamadığımı ve sizin başınıza neler gelebileceği ile ilgili bir öngörünüz olsun. Hadi başlayalım…

Demişler ki:
“Merhabalar, mesleki ünvan kullanma hakkınızı şu anda veremiyoruz. Ya bir bilgi testine girmelisiniz ya da bir adaptasyon eğitimi almalısınız.” (Ben ikinciyi seçtim, sebebini en altta açıklayacağım).

“Almanya’da fizyoterapi eğitimi üç yıllık temel eğitimdir ve bunun en az 2900 saati teorik, 1600 saati pratik derslerden oluşur. Toplamda en az 4500 saat eğitim almanız beklenir. Özellikle pratik eğitim için; cerrahi, dahiliye, ortopedi, nöroloji (her biri en az 240 saat), pediatri (en az 160 saat), psikiyatri ve jinekoloji (her biri en az 80 saat) eğitimi almanız beklenir. Ayrıca pratikte; masaj terapisini, elektrik, ışık ve radyasyon tedavisini, hidro, balneo, termo ve inhalasyon tedavisini bilmenizi bekleriz.”

“Siz 2006-2011 yılları arası Hacettepe Üniversitesinde lisans eğitiminizi ve 2012-2015 yılları arası Gazi Üniversitesinde yüksek lisans eğitiminizi tamamladığınızı bildirdiniz. Ders saati karşılaştırması yaptığımızda, toplam eğitiminizin (lisans + yüksek lisans) buradaki gereken eğitim saatine denk olduğunu düşünebiliriz. Ancak, içerikteki bazı dersleri bu karşılaştırmaya sayamayız. Örneğin; “İngilizce eğitimi”, “Türk Dili”, “Atatürk İlke ve İnkılapları”, “Türk Müziği”.

“İncelememizde, bizim eğitimimizde bulunan ve önemli yere sahip olan travmatoloji, sağlık çalışanları için psikiyatri gibi derslerin eksikliğini fark ettik.
Almanya’daki fizyoterapi eğitimi içerisinde gevşeme teknikleri, solunum terapisi ve Vojta terapisi önemli yer kaplar. Bu eğitimlerin sizin aldığınız eğitim içinde yeterince yer almadığını fark etmiş bulunmaktayız. Ayrıca Alman sağlık sisteminin de sizin ülkenizden oldukça farklı olduğunu görmekteyiz.”

“Öz geçmişinizde 2011-2017 tarihleri arasında engelli çocuklarla çalıştığınızı belirtmişsiniz. Mesleki deneyime herhangi bir kanıt sunamadığınız (siz sunmaya çalışın, eski iş yerinden yazı gibi, kim bilir belki işe yarar) ve sadece özel bir alanda uzun yıllar çalıştığınız için, yukarıda saydığımız eksikleri bu 6 yıllık mesleki hayatınızda telafi edemediğinizi düşünüyoruz.”

“Tüm bu sebeplerle size tam denklik verememekteyiz. Mesleki sınava girmeyi ya da adaptasyon kursu almayı seçebilirsiniz:

 • Adaptasyon kursu : (Bir önceki yazımda anlattığım içerikleri tekrar etmişler, bkz: APQ süreci)
 • Mesleki sınav: Pratik ve sözlü kısımdan oluşur ve 120 dakikadan uzun sürmez. Eğer sınavda başarısız olursanız, bir kereye mahsus tekrar edebilirsiniz.”

Eveeeeettt, tüm bu açıklamalardan sonra da denklik değerlendirmeleri için ücret talep etmişler: 50 Euro başta ödemiştim, 110 da sonradan; toplam 160 Euro. Ama ben burada yaşadığım için bu parayı Arbeitsagentur’dan geri almayı umuyorum. Bakalım, görelim.

Hamburg eyaletinin sağlıktan sorumlu resmi makamının bana “tam denklik veremiyoruz çünkü…” resmi yazısı bu şekilde arkadaşlar. Peki ben neden sınava girmedim de APQ’ya başlamayı seçtim?

Öncelikle, hakikaten sağlık sistemi ve bunun hukuki yaptırımları arasında iki ülke arasında ciddi farklar var: “korktum” ve öğrenmek istedim. Zaten bir adaptasyon kursuna ihtiyacım vardı, çünkü 10 senedir pediatri dışında hasta almadım. Mesleki Almancam da çok zayıf, işe başlamadan onu da geliştirmiş olurum. Ve belki de en önemlisi: İş görüşmesi yaptığım her yer bu adaptasyon kursunu istiyor. Burada bu işler nasıl yürür öğrenmeden işe başlamanızı pek istemiyorlar.

Umarım bu yazı siz meslektaşlarıma yardımcı olur. Biliyorum içinizden “Ulan keşke fizyoterapist olacağıma en kıytırık mühendis olaydım, nedir bu acı” diyorsunuz. İnanın bir milyon kere ben de kurdum aynı cümleleri. Ama yapacak bir şey yok, önümüze bakmamız lazım. Sağlıkta, hukukta ve öğretmenlikte Avrupa’da denklik almak tam bir ızdırap. Hepimize bol kolaylıklar diliyorum.

Bolca sevgiler Hamburg’dan…

12 Comments

 1. Seray

  13 Aralık 2020 at 15:42

  Merhaba Dilan hanım, öncelikle bilgilendirici yazılariniz için çok teşekkür ederim.Ben de 2 yıllık fizyoterapistim ve denklik almak istiyorum. Birkaç sorum var size bu süreçle ilgili:
  Daha önceki yazınızda bahsettiğiniz Arbeitsagentura başvurma süreciniz ve sizi Kennenlerntag sürecine yönlendirmeleri ,bunlar Almanya’ya gelmeden halledilebilir mi? Adaptasyon süreci ile denklik tamamlamak hem oraya adapte olmak için hem de mesleki dil için faydalı olacaktır sizin de dediginiz gibi. Adaptasyonu yapacağımız yeri onlar mı belirliyor yoksa kendimiz mi belirliyoruz?
  Teşekkür ederim şimdiden 🙂

  1. dilanonder

   13 Aralık 2020 at 18:33

   Merhabalar, Arbeitsagentur burda yaşayan ve oturumu olan kişilere hizmet veriyor , ben bilerek. Yani Türkiye’de yaşarken size yardımcı olamaz. Adaptasyon stajı için de yer zaten belli tüm Hamburg’da bununla ilgilenen tek birim var. Ama bana söylenen şu ki, istersen haftada bir teorik, konferans ve sunumları yapmak için buraya gelir diğer dört gün kendi bulduğun klinikte staj yaparsın. Ama sanırım üniversite hastanesinde olmak daha faydalı olur.
   Sevgiler…

 2. burak

  13 Aralık 2020 at 16:50

  Hocam Merhabalar öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Sizlere iki sorum olacaktı,
  ilki; denklik sürecinde sizlere kısmi denklik verildikten sonra calışma izni ve denklik alabilmeniz için eğitim tamamlama yerini başvurdugumuz eyalletteki denklik kurumu mu buluyor?
  ikincisi;Diyelim ki tam denklik veya kısmi denklik aldık ve sonuc acıklandı,Sonuç açıklandıktan sonra ne kadar süre içersinde almanyada çalısmamız veya eksik derslerimizi tamamlamamız gerekiyor?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Mutlu günler diliyorum

  1. dilanonder

   13 Aralık 2020 at 18:37

   Burak’cım
   yukarıdaki yorumda da belirttim zaten bu APQ sürecini yöneten tek birim var ve buraya yönlendiriliyoruz. ( Denklik değerlendirme birimi tarafından).
   Mektup bana gönderildikten sonra 1 yıl içinde sürece başlamamı istemişler. Ancak çok geçerli bir mazeretin olursa süreyi uzatabileceklerini söylemişler.
   Sevgiler…

 3. Bağdat Kılıç

  13 Aralık 2020 at 17:51

  Merhaba Dilan Hanım , daha önceki yazınızda belirttiğiniz haftalık 15 saat çalışma izni için herhangi bir alanında mi yoksa Fizyoterapist olarak çalışılabilir mi ? Şimdiden teşekkür ederim 🙏

  1. dilanonder

   13 Aralık 2020 at 18:41

   Merhaba Bağdat Hanım,
   yasal olarak denklik almadan fizyoterapist olarak çalışmamız mümkün değil. Belki anlaşmaya vardığınız kurum sizi yardımcı ya da asistan olarak gösterir ve böylece 15 saat çalışırsınız. Ya da herhangi başka bir işte çalışırsınız (garsonluk, market vs.)Fikrimi sorarsanız yasal olmayan hiç bir işe girip oturumunuzu riske atmayın derim. Zaten zorla aldığımız bir denklik var 🙂
   Sevgiler…

 4. Nazlican yanbuloglu

  28 Ocak 2021 at 16:44

  Merhaba bende denklik sürecine başlayacağım öncelikle dil kursuna başladım. Süreci olabildiği kadar türkiyeden halletmeye çalışıcam. Dili biraz ilerlettikten sonra denklik başvurusunda bulunmayı planlıyorum. Yeni mezun olduğum için tam denklik çıkmayacağına eminim. Size şunu sormak istiyorum eğer bu adaptasyona başvurursam da sınava iki kez mi giriş hakkım var. Her şeyi tek başıma öğrenip halletmeye çalışıyorum. tek başıma taşınacağım zamanı geldiğinde de. size soru sorabilir miyim ulaşabileceğim bir eposta vb adresiniz var mı acaba ?

  1. dilanonder

   29 Ocak 2021 at 12:35

   Merhabalar,
   adaptasyon kursunu seçince sınava girmiyoruz ben bilerek.Tabii ki sorabilirsiniz. Sitenin “iletişim” linkinden attığınız mesajlar direk mailime geliyor.
   Sevgiler…

   1. Nazlıcan yanbuloglu

    6 Şubat 2021 at 17:33

    Cevabınız için çok teşekkür ederim şeyi sormak istediğim iki şey var : ilk olarak adaptasyon kursunu seçince kalacak yer problemim olacak. Genelde nerede kalıyorlar bunu merak ediyorum ve birkaç farklı kişi bana iş bulma sürecinde genelde merkezi yerlerden çok farklı ücra yerlerde bulabiliyorsunuz dendi bunun bir gerçekliği var mı varsa tam olarak nasıl ? Şimdiden teşekkür ederim sağlıklı günler

    1. dilanonder

     11 Şubat 2021 at 09:54

     Almanya’da , hele de büyük şehirlerde ev bulmak ciddi bir sorun. Eğer bir iş yeri ile anlasmadiysaniz ve o iş yeri kalacak yer yardımı yapacağını söylemesiyle kendiniz bulacaksınız. Hamburg düşünüyorsanız ya da genel olarak yardımcı olabilir. Hamburg da ev bulma macerası adlı yazımı okuyun. Orada bahsettiğim WG evler ilk etapta işinize yarayabilir. Hem Almanca için pratik de olur.
     Sevgiler

 5. Nazlıcan Yanbuloğlu

  17 Nisan 2021 at 20:37

  Dilan hanım tekrar merhaba arada kaldığım iki konu var onları sormak istiyordum. Bu kilitli banka hesabına para olması durumu var mı? Almanya dışından başvuranlar için sık sorulan sorularda olması gerektiği gibi bir şey yazıyor ama olmadığı yönünde de bilgi aldım emin olamadım. İkincisi de orada Ausbildung yaparken çalışma izni herkes için geçerli bir durum mu? Çalışmadan orada kendimi çok uzun süre finanse edemeyeceğim için başvuru yapmadan önce bunu öğrenmek istiyorum ama net bir cevap bulamadım. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. Denlik durumunuzla ilgili son durumunuzla ilgili postunuzu dört gözle bekliyorum. İyi günler dilerim.

  1. dilanonder

   3 Temmuz 2021 at 21:09

   Selamlar, denklik stajı yaparken “başka bir işte” yani fizyoterapist olarak DEĞİL , garson vs gibi öğrenci çalışma izni ile haftada 15 saat çalışabilirsiniz denildi bana . Banka da bulunması gereken para ile ilgili bilgim ne yazık ki yok. Ama kendinizi finanse etmeniz beklenir büyük ihtimalle.
   Sevgiler

Leave a Reply

Lütfen "Almanya'ya nasıl gelebilirim?" gibi yardımcı olamayacağım genel sorular veya
denklik, vize, ev bulma gibi zaten bahsettiğim konularda soru sormadan önce diğer yazıları kontrol ediniz.
Yardımcı olmaya çalışıyorum ancak cevabını 2 dakikanızı ayırarak bulabileceğiniz sorulara yanıt veremeyebilirim.